AKTUALNOŚCI

 

 


 

 

Grafika „Przyroda i Matematyka pod Żaglami”
2016-06-14

„Przyroda i Matematyka pod Żaglami”

Ośrodek Edukacji Ekologicznej z Szymbarka włączył się do organizacji część przyrodniczej spotkania naukowego „Przyroda i Matematyka pod Żaglami”, adresowanego do  uczniów szkół gimnazjalnych z terenu powiatu kartuskiego. Głównym  organizatorem całego przedsięwzięcia było Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. Naukowy piknik odbył się w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze, nad jeziorem Brodno Wielkie i został dofinansowany przez WFOŚiGW w Gdańsku.

 

Grafika „VI majówka entomologiczna dla przedszkolaków”
2016-05-25

„VI majówka entomologiczna dla przedszkolaków”

Przez cały maj Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku organizował „Majówki entomologiczne dla przedszkolaków” z terenu Gminy Stężyca.

 

Grafika „III rodzinne warsztaty herpetologiczne w Szymbarku”
2016-05-20

„III rodzinne warsztaty herpetologiczne w Szymbarku”

Tegoroczne rodzinne warsztaty herpetologiczne zostały skierowane do dzieci pod opieką rodziców z Szymbarka i okolic. Organizacją zajęli się Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Przedszkole przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Szymbarku. Uczestnicy, pogoda i zwierzęta dopisały! Warsztaty zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Grafika Poznajemy przyrodę okolic naszej Szkoły.
2016-04-29

Poznajemy przyrodę okolic naszej Szkoły.

Obchody Dnia Ziemi w Goręczynie stały się doskonałą okazją do przeprowadzenia warsztatów z edukacji ekologicznej skupiającej się głównie na poznawaniu przyrody najbliższej okolicy Szkoły.
Grafika XI Gminny Konkurs Ekologiczny
2016-04-29

XI Gminny Konkurs Ekologiczny

W ubiegłym tygodniu, w Zespole Kształcenia i Wychowania w Gołubiu odbył się XI Gminny Konkurs Ekologiczny. Przedsięwzięcie jest doskonałym przygotowaniem młodszych dzieci z klas IV-VI do późniejszego udziału w konkursie „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

 

Grafika Ekologiczna gra terenowa „Pogoń za wiosną”
2016-04-04

Ekologiczna gra terenowa „Pogoń za wiosną”

Już po raz szósty Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku wraz z Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym zorganizował „Wiosenne warsztaty przyrodnicze”. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy (przedstawiciele dziesięciu szkół z terenu powiatu kartuskiego) mieli okazję sprawdzić/poszerzyć swoją wiedzę w Ekologicznej Grze Terenowej „Pogoń za wiosną”.

 

Grafika „Przyjaciel sowy”
2016-03-25

„Przyjaciel sowy”

Marzec jest miesiącem, w którym większość gatunków sów występujących w Polsce ma okres godowy. Jest to doskonały moment na propagowanie wiedzy o tej grupie ptaków. Warsztaty przyrodnicze o nazwie „Przyjaciel sowy” odbyły się więc we wszystkich publicznych przedszkolach z terenu Gminy Stężyca.

 

Grafika Witaj wiosno!
2016-03-24

Witaj wiosno!

Wzorem lat ubiegłych również w tym roku Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych współorganizował warsztaty ekologiczne "Powitanie Wiosny - Jak przyroda budzi się do życia" w Centrum Kultury Kaszubskiej w Strzelnicy.
Grafika „Ferie 2016’ w Ośrodku Edukacji Ekologicznej”
2016-02-26

„Ferie 2016’ w Ośrodku Edukacji Ekologicznej”

Podczas tegorocznych ferii po raz kolejny w OEE w Szymbarku gościliśmy podopiecznych Domu Dziecka w Kartuzach.
Celem jaki postawiliśmy sobie tym razem organizując wypoczynek grupie z Domu Dziecka było umożliwienie podopiecznym jeszcze lepszego poznania specyfiki KPK i jego walorów oraz pokazanie młodym ludziom, że poznawanie parku krajobrazowego może być świetną zabawą.

 

Grafika „Ptasie zimowanie” i nie tylko
2015-12-17

„Ptasie zimowanie” i nie tylko

Już po raz szósty OEE w Szymbarku zorganizował „Zimowe warsztaty”. Jak co roku nasi instruktorzy odwiedzili szkoły z terenu powiatu kartuskiego. Uczniowie zgłębiali wiedzę na następujące tematy: „Ptasie zimowanie”, „Kaszuby w lodowym uścisku” i „Zimowe kłopoty roślin i zwierząt”.
2015-11-27

„Wewnętrzne szkolenie dla pracowników PZPK w Szymbarku”

W dniach 17-19. XI. 2015. w OEE w Szymbarku odbyło się szkolenie dla pracowników Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Warsztaty obejmowały wybrane zagadnienia inwazyjności obcych gatunków oraz tworzenie scenariuszy warsztatów z edukacji ekologicznej zgodnych z podstawą programową i stoisk promocyjnych PZPK.

 

Grafika Powiatowe grzybobranie 2015’ w OEE w Szymbarku
2015-10-06

Powiatowe grzybobranie 2015’ w OEE w Szymbarku

W drugiej połowie września Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku zorganizował dla szkół z terenu powiatu kartuskiego „Grzybobranie”. Na zaproszenie odpowiedziało 10 szkół z terenu powiatu kartuskiego (ok. 500 uczestników). Z uwagi na duże zainteresowanie imprezą, podzielono ją na dwa dni. Warsztaty dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Grafika „Ekologiczne kolonie dla młodzieży z Dzielnicy Olszynka, z Gdańska”
2015-09-07

„Ekologiczne kolonie dla młodzieży z Dzielnicy Olszynka, z Gdańska”

Na zakończenie tegorocznych wakacji w Ośrodku Edukacji Ekologicznej gościliśmy grupę młodzieży z Dzielnicy Olszynka, z Gdańska. Kolonie zostały zorganizowane przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych i Zarząd Dzielnicy Olszynka. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Grafika „Dzieci z Ukrainy w Szymbarku”
2015-09-07

„Dzieci z Ukrainy w Szymbarku”

W sierpniu gościliśmy grupę dzieci z Ukrainy. Głównymi organizatorami pobytu byli: Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji z Sopotu i Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Grafika „Wakacyjny pobyt podopiecznych Domu Dziecka z Kartuz w OEE”
2015-09-07

„Wakacyjny pobyt podopiecznych Domu Dziecka z Kartuz w OEE”

Wychowankowie Domu Dziecka przez dwa tygodnie uczestniczyli w wielu terenowych warsztatach z edukacji ekologicznej, łącząc zdobywanie wiedzy przyrodniczej ze świetną zabawą.

 

Grafika „Warsztaty siedliskowe 2015”
2015-07-06

„Warsztaty siedliskowe 2015”

Już po raz kolejny Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych zorganizował dla swoich pracowników warsztaty siedliskowe. Tegoroczna edycja poświęcona została rozpoznawaniu chronionych siedlisk przyrodniczych leśnych: 9110-1 Kwaśna buczyna niżowa (Luzulo pilosae-Fagetum), 9130-1 Żyzna buczyna niżowa (Galio odorati-Fagetum) i 9190 Kwaśne dąbrowy (Quercetea robori-petraeae) oraz ich najczęstszych lokalnie postaci zastępczych. Głównym organizatorem była Pani Monika Rekowska (OEE w Szymbarku), a prowadzącym Pan Sebastian Nowakowski (PKMW).