Witaj wiosno!

Data: 24-03-2016

Wzorem lat ubiegłych również w tym roku Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych współorganizował warsztaty ekologiczne "Powitanie Wiosny - Jak przyroda budzi się do życia" w Centrum Kultury Kaszubskiej w Strzelnicy. Przedsięwzięcie, które co roku cieszy się niesłabnącą popularnością jest organizowane przez Zarząd Powiatowy Ligi Ochrony Przyrody w Kościerzynie, Kościerski Dom Kultury - Centrum Kultury Kaszubskiej w Kościerzynie. Tematyka stoisk Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku oraz Zielonej Szkoły w Schodnie nawiązywała do projektu „Czynna ochrona raka szlachetnego w jeziorach Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych".  

Celem jaki postawiliśmy sobie projektując stoiska na tegoroczne Powitanie wiosny w Strzelnicy było umożliwienie osobom je odwiedzjącym nabycia umiejętności rozpoznawania  przynależności gatunkowej raków słodkowodnych, których to brak jest między innymi jedną z przyczyn trwającej w naszych wodach ekspansji raka pręgowatego. Dzięki wykorzystaniu zróżnicowanych pomocy dydaktycznych  wskazywaliśmy odwiedzającym nasze stoiska jak ważne jest ratowanie rodzimych gatunków raków, kiedyś pospolitych w naszych wodach, obecnie będących na skraju zagłady. Zwracaliśmy uwagę, że jeśli nie zostanie ograniczona ekspansja obcego raka pręgowatego - wymarcia raka szlachetnego należy oczekiwać w ciągu 10 najbliższych lat.

Oczywiście zdobywaniu wiedzy towarzyszyła dobra zabawa. Uczestnicy Powitania Wiosny mogli zagrać w grę "W krainie raka szlachetnego", zobaczyć żywe okazy raka błotnego oraz raka pręgowatego, czy też dowiedzieć się kilku "raczych ciekawostek" - m.in. poznać odpowiedź na pytania: gdzie raki zimują?, czy rak chodzi wspak? Kolejka jaka ustawiała się przed naszymi stoiskami stanowiła dobitny dowód na zainteresowanie, które udało nam się wzbudzić wśród uczniów witających wiosnę.   
Wśród pozostałych atrakcji czekających na odwiedzających tego dnia Strzelnicę były m.in. zajęcia z ornitologiem, hydrobiologiem oraz warsztaty z geologiem, podczas których można było nauczyć się rozpoznawania skał. Nie zabrakło również warsztatów regionalnych: „Warto poznać Kaszuby"- podczas, których uczniowie poznawali techniki haftu kaszubskiego, robili kwiaty z bibuły, wyroby z gliny, ozdoby okazjonalne, czy też wyrabiali masło.

Wiosnę w Strzelnicy witało łącznie około 700 uczniów.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.




 

fot. A. Michalak
fot. M. Drężek
fot. M. Drężek
fot. A. Michalak
fot. A. Michalak
fot. M. Drężek
fot. M. Drężek
fot. M. Drężek
fot. M. Orlikowski
fot. M. Orlikowski
fot. M. Orlikowski
fot. M. Drężek
fot. M. Drężek
fot. M. Orlikowski
fot. M. Drężek
fot. M. Drężek
fot. M. Drężek
fot. M. Drężek