Warsztaty rodzinne „Motyle i latające smoki”

Data: 02-09-2019
Warsztaty terenowe fot. Monika Rekowska grafika
Prowadząca zajęcia Pani Małgorzata Piotrowicz fot. Marcin Sidoruk grafika
Modraszek ikar fot. Monika Rekowska grafika
Konkurs plastyczny fot. Marcin Sidoruk grafika
Konkurs plastyczny fot. Monika Rekowska grafika
Gra edukacyjna fot. Marcin Sidoruk grafika
Nocne łowy fot. Marcin Sidoruk grafika
Nocne łowy fot. Monika Rekowska grafika
Paśnik chrzaniak fot. Marcin Sidoruk grafika
Nocne łowy fot. Monika Rekowska grafika
Walgina rdestniak fot. Monika Rekowska grafika
Wyruszamy w teren fot. Marcin Sidoruk grafika
Warsztaty terenowe fot. Marcin Sidoruk grafika
Warsztaty terenowe fot. Monika Rekowska grafika
Warsztaty terenowe fot. Monika Rekowska grafika
Warsztaty terenowe fot. Monika Rekowska grafika
Warsztaty terenowe fot. Monika Rekowska grafika
Warsztaty terenowe fot. Monika Rekowska grafika

W tym roku warsztaty entomologiczne w  Szymbarku ściągnęły pasjonatów motyli wraz z rodzinami, ale również zaintrygowanych zagadnieniem – czym właściwie są te „latające smoki”?

Podpowiedzią do rozwiązania zagadki okazał się angielski odpowiednik „dragonfly- co w dosłownym tłumaczeniu oznacza latającego smoka, a dotyczy drapieżnej piękności – ważki. Emocje uczestników podgrzewała dodatkowo wieczorowa pora tegorocznego spotkania. Wszystko po to, aby przyjrzeć się bliżej mniej znanym motylom prowadzącym nocny tryb życia - ćmom. Niezwykle miło nam było dołożyć cegiełkę do obchodów 16 edycji nocy ćmy : „ European Moth Nights 2019”, które właśnie w tym czasie się odbywały (więcej: https://lepidoptera.eu/emn/information).

Zaskoczeniem był fakt, iż dla niektórych spotkanie oko w oko z ćmą było nowym doświadczeniem. W zasadzie nic dziwnego – bo właśnie na byciu niezauważalnym zależy większości nocnych motyli! Co w takim bądź razie robi ćma w dzień i gdzie się ukrywa- pyta zaintrygowany tematem chłopiec. Okazało się, że w dzień muszą one poszukać miejsca do odpoczynku, w którym trudno je zauważyć, często kamuflując się z otoczeniem. Na przykład niektóre gatunki ciem do złudzenia przypominają korę drzew, na której odpoczywają. Po niezłej porcji wiedzy była okazja do sprawdzenia się w różnych konkursach, przygotowanych przede wszystkim z myślą o najmłodszych. Najwięcej emocji przyniósł jednak rodzinny konkurs plastyczny na najpiękniejszego motyla. A że twórczość nie była w żaden sposób ograniczona – można też było stworzyć swój własny fantazyjny gatunek motyla! Oczywiście nie zabrakło też prac, oddających cechy istniejących gatunków. A tuż przed zmrokiem dzieci w parach wzięły udział w wyścigu ważek i motyli, stając się graczami na planszy. W międzyczasie specjaliści pracowali nad stanowiskiem obserwacji ciem. Ciemność, trochę światła i wabik na ćmy gotowy! Udało się zaprosić wielu nocnych gości, których klasyfikację przedstawimy w galerii naszej strony. Następnego dnia kolejne spotkania w świecie owadów – tym razem kolorowych. Na poszukiwania motyli i smoków wyruszyliśmy na okoliczne łąki i w pobliże zbiorników wodnych. Wyposażeni w siatki entomologiczne uczestnicy z wielkim zaangażowaniem, ale jednocześnie I ostrożnością zabrali się za łowy. Warto nadmienić, iż łapanie motyli bez odpowiedniego sprzętu jest niedozwolone, m.in. dlatego że mogą stracić specjalne łuski ze skrzydeł, zresztą stąd nazwa rzędu motyli – Lepidoptera ( łuskoskrzydłe ). Na szczęście obyło się bez ofiar, przy obfitości identyfikowanych gatunków zarówno motyli, jak i ważek.

 

To był prawie 24-godzinny czas dla motyli i ważek! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, niezwykłą atmosferę spotkania oraz mile spędzony czas. Dziękujemy również prowadzącej warsztaty entomolog Małgorzacie Piotrowicz za udostępnienie materiałów merytorycznych do samodzielnej nauki.

Udział w warsztatach ponad 30 uczestników mógł się wydarzyć dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Zapraszamy za rok!!!