Jak wygląda rok bociana w Polsce- od przylotu po sejmiki i wylot na zimowiska? Na te i inne zagadnienia odpowiedź poznali najmłodsi podczas tematycznych scenek, realizowanych w pierwszym etapie, ze względu na sytuację epidemiologiczną, tym razem online. Aby lepiej dotrzeć do naszych odbiorców, a warsztaty były ciekawsze – urozmacilliśmy nasze zasoby edukacyjne o bociani teatrzyk, rebusy z żabką, bocianią grę planszową, a także wywiad z bocianem na żywo, który cieszył się największą popularnością. Każdy z uczestników wraz z rodziną miał okazję wypełnić dziennik z pięciodniowej obserwacji bociana na gnieździe. Starsi słuchacze wzięli udział w podróży z ornitologiem, który wnikliwie poruszał zagadnienia i wyjaśniał problematyczne kwestie, np. potrzebę zachowania żerowisk bociana białego w dobrym stanie.
Uwieńczeniem projektu i możliwością wykazania się wiedzą jest trwający do 15 kwietnia konkurs – serdecznie zapraszamy do udziału! Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym konkurs plastyczny pod tytułem „Mój przyjaciel bocian”, a dla dzieci w wieku szkolnym – konkurs na najciekawszy komiks pod tytułem „Bocian – jaką rolę tutaj gram?”.
Już na zajęciach zaobserwowaliśmy ogromną sympatię do naszego skrzydlatego przyjaciela, symbolu polskiej wsi ( co czwarty bocian jest Polakiem) również wśród najmłodszych, co nas bardzo cieszy. Warto też dodać, że projekt związany z edukacją nt. bociana białego jest wznowiony po kilku latach przerwy – a wszystko zaczęło się od pytań i zainteresowania tematyką wśród najmłodszych…Wiele jednak z poruszanych zagadnień, szczególnie tych związanych z ochroną siedlisk i zachowania miejsc żerowania nadal są trudnymi, a edukacja ekologiczna od najmłodszych lat zwiększa świadomość i wrażliwość naszych odbiorców. W planach jest drugi etap warsztatów – obserwacja bociana na zajęciach terenowych. Warsztaty i konkurs realizujemy dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.