W Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku rozpoczynają się warsztaty „Opowieści kamienia polnego”.
– Ciekawe w ogóle co taki kamień może nam powiedzieć? Przecież kamienie nie mówią. – mówi jeden z uczestników warsztatów do kolegi siedzącego obok, na co ten energicznie kiwa głową nie pozostawiając wątpliwości, że w 100% zgadza się z tą opinią.
Po szmerach dobiegających z każdego kąta sali i po zaciekawionych minach pozostałych uczestników wyraźnie widać, że nie są jedynymi, którzy tak sądzą. Ale moment…pojawia się prowadzący warsztaty, może to on wyjaśni tę zagadkę. Przywiózł ze sobą kamienie, całe mnóstwo kamieni w różnych kolorach i o różnych kształtach.
Kiedy po godzinie zaglądam na salę wykładową nie mam żadnych złudzeń, że opowieści kamienia polnego wciągnęły uczestników bez reszty. Z ogromnym zaciekawieniem oglądają tytułowe kamienie poświęcając im dużo uwagi, używając lupy starają się dostrzec najmniejsze szczegóły, prowadząc ożywioną dyskusję pokazują sobie nawzajem ciekawsze egzemplarze. Okazuje się, że kamienie mogą mówić…Mogą powiedzieć nam jak przebiegała trasa strumieni lodowych podczas zlodowaceń, którym to zawdzięczamy fakt, że różnorodność skał narzutowych jest u nas większa niż chociażby w górach, w związku z czym materiału do badań w naszych stronach nie brakuje. Uczestnicy warsztatów przekonują się o tym podczas części terenowej warsztatów, podczas której poznają tajniki rozpoznawania różnych typów skał. Nieopodal OEE udaje się nawet odnaleźć stosunkowo trudny do znalezienia wapień krynoidowy z Gotlandii, utworzony z elementów szkieletowych liliowców.
Na koniec warsztatów jeden z chłopców, którzy na początku wyrażali swój daleko idący dystans w stosunku do tematu warsztatów, nieśmiało podnosi rękę.
– Słucham? – pyta prowadzący warsztaty Piotr Kowalewski.
– Proszę Pana, te kamienie to…one są całkiem ciekawe i dużo można się od nich dowiedzieć.
– Nie sposób się z Tobą nie zgodzić – kwituje z uśmiechem prowadzący, tymi słowami kończąc warsztaty.
Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.