Minione miesiące w Zielonej Szkole w Staniszewie były niezwykle pracowite i pełne intensywnej pracy zarówno dla naszej szkoły, jak i dla edukatorów. Od 1 kwietnia do końca czerwca odwiedziło nas w ramach pobytów na Zielonej Szkole aż 17 grup kilkudniowych oraz 22 wycieczki jednodniowe. Nasze zaangażowanie nie ograniczało się tylko do działań na terenie szkoły – braliśmy również udział w 3 akcjach edukacyjnych w innych szkołach (Dzień Ziemi w Goręczynie, Dzień Ziemi w Gołubiu, Piknik edukacyjny „Z zieloną energią na wiosnę” w Zielonej Szkole w Schodnie), a także przeprowadziliśmy 12 warsztatów na temat odnawialnych źródeł energii w ramach projektu „Działania i kampanie edukacyjne w CEE Staniszewo – Odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna.
Wysoka Jakość Naszych Warsztatów
Warsztaty na temat odnawialnych źródeł energii cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W tym kwartale przeprowadziliśmy zajęcia dla 12 grup, a od początku roku 2024 dla 30 różnych grup dzieci ze szkół podstawowych w województwie pomorskim. Edukatorzy, prowadzący te zajęcia, to eksperci w swojej dziedzinie, którzy z pasją i zaangażowaniem przekazywali wiedzę. Uczestnicy mieli okazję poznać różnorodne aspekty odnawialnych źródeł energii, co pozwoliło im lepiej zrozumieć, jak ważne jest dbanie o przyszłość naszej planety.
Pozostając w temacie zielonej energii … Już wkrótce opublikujemy filmy edukacyjne promujące odnawialne źródła energii, w tym film animowany dla najmłodszych! Nagrania kilku ujęć do jednego z filmów odbywały się na terenie naszej szkoły, co było dla nas ekscytującym doświadczeniem. W tym miejscu dziękujemy za współpracę z naszymi najmłodszymi aktorami z Ośrodka Edukacji Kaszubskiej w Starej Hucie.
Potrzebne Działania dla Środowiska i Społeczności
Praca w wiosennym okresie była nie tylko intensywna, ale przede wszystkim niezwykle potrzebna. Działania, które prowadzimy, mają ogromne znaczenie dla ochrony środowiska, integracji społecznej oraz kształtowania postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży. Warsztaty, które organizujemy, cechuje wysoka jakość – grupy zawsze wychodzą w teren z doświadczonymi przyrodnikami oraz pracują na specjalistycznym sprzęcie (mikroskopy, binokulary i lornetki). Dzięki temu uczestnicy naszych zajęć mają możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą i zdobywania praktycznej wiedzy. Ciekawą atrakcją są też warsztaty regionalne. Pieczenia bułeczek w naszym piecu chlebowym, prowadzone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Staniszewa to najczęściej wybierane zajęcia dodatkowe przez grupy!
Powrót do tradycji z Szymbarka
W tym roku udało się powrócić do naszej stałej akcji, tj. do majówki entomologicznej dla przedszkolaków, które rokrocznie organizowaliśmy w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku. Dzieci miały okazję zbadać różne siedliska owadów, obserwować ich zachowania, zbierać i analizować próbki, a także tworzyć własne obserwacje i pierwsze analizy. W majówce entomologicznej 2024 r. wzięło udział ponad 100 dzieci (4 grupy z przedszkola w Szymbarku i w Dziemianach).
Ciekawym doświadczeniem w maju było dla nas również przyjęcie grupy ze Szkoły Podstawowej w Pomieczyńskiej Hucie, która w ramach międzynarodowego projektu Erasmus gościła młodzież z Chorwacji, Włoszech i Hiszpanii. Jak się okazało nasza kadra świetnie poradziła sobie prowadząc zajęcia w języku angielskim. Grupa eksplorowała staniszewskie lasy pod okiem Artura Sikorskiego, najlepszego survivalowca w okolicy, następnie zwiedzała naszą salę astronomiczną pod okiem Marty Skrzypkowskiej, która wprowadziła młodzież w świat astronomii.
W maju odbyło się również weekendowe szkolenie dla członków Ligi Ochrony Przyrody w Chojnicach oraz nauczycieli zrzeszonych przez Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku. Warsztaty odbyły się pod hasłem: „Poznajemy Kaszubski Park Krajobrazowy. Ochrona przyrody i środowiska w ujęciu lokalnym”. Uczestnicy wzięli wówczas udział w rajdzie rowerowym do najpiękniejszego rezerwatu i jeziora Lubygość, o którym opowiedział Artur Sikorski.
Ostatnim ważnym wydarzeniem było dla nas Pomorskie Forum Dialogu ds. środowiska, którego byliśmy gospodarzami. 25 czerwca Staniszewo odwiedzili nas członkowie Forum – Naczelnicy i Dyrektorzy wydziałów ds. środowiska i rolnictwa ze strony starostw i miast na prawach powiatu. Wśród gości był również Pan Łukasz Tamkun, nowy prezes WFOŚiGW, aktywnie biorący udział we wszystkich zaplanowanych przez nas warsztatach. Korzystając z pięknej pogody i pełni lata wybraliśmy się na spacer botaniczny z Arturem Eichmannem na skraj pobliskiego rezerwatu przyrody Staniszewskie Zdroje. Urzędnicy mieli również okazję upiec bułeczki pod okiem lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich i ubić prawdziwe ziołowe masło z naszą zielarką Dominiką Dudzic. Mamy nadzieję, że uczestnicy Forum pozytywnie naładowali baterie, spędzając dzień w naszej szkole, co da im motywację do dalszych działań na rzecz ochrony przyrody.
Podziękowania i Zaproszenie na kolejne sezony
Serdecznie dziękujemy za ogromne zainteresowanie szkół i grup zorganizowanych, które tak chętnie nas odwiedzają. To dzięki Wam mamy energię do działania i motywację do ciągłego doskonalenia naszych programów edukacyjnych. Wasza obecność i aktywność są dla nas nieocenione.
Zapraszamy na kolejne sezony do Zielonej Szkoły w Staniszewie!
Wakacyjne Plany
Podczas wakacji skupiamy się na pobytach tygodniowych różnych grup. Odwiedzają nas fundacje, stowarzyszenia, świetlice środowiskowe. Dla wielu uczestników jest to jedyny dłuższy wyjazd podczas wakacji, dlatego staramy się, aby był on niezapomnianym i wartościowym doświadczeniem.
Dziękujemy za zaufanie i wsparcie, a także za to, że jesteście z nami. Do zobaczenia w Zielonej Szkole w Staniszewie!