27.09.2012 r. Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku i Kaszubski Park Krajobrazowy zorganizowali dla szkół z terenu powiatu kartuskiego „Grzybobranie”. Na zaproszenie odpowiedziało 11 placówek (320 uczestników).
Wzorem roku ubiegłego po przywitaniu uczestników przez głównego specjalistę do spraw edukacji w OEE w Szymbarku – Monikę Rekowską, dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji na temat grzybów wygłoszonej przez mgr Sebastiana Nowakowskiego, następnie zostały podzielone na grupy i zaopatrzone w przyniesione przez siebie koszyki wyruszyły z instruktorami do lasu. W trakcie części terenowej dzieci miały okazję poznać budowę owocnika grzyba, zobaczyć strzępki w podłożu, poznać rolę mikoryzy w życiu grzybów i drzew oraz biotopy, w jakich spotykamy pospolite gatunki. Uczyły się również zasad zbierania grzybów, odróżniania grzybów jadalnych od trujących, dowiedziały się, jakie mogą być skutki zatrucia grzybami, poznały pospolite gatunki. Uświadomiono im fakt, że nie wszystkie muchomory są trujące. Dowiedziały się także, co to jest hymenofor blaszkowy i rurkowy oraz jak dochodzi do propagacji grzybów.
Po powrocie z terenu na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Zorganizowano konkursy:
– z rozpoznawania pospolitych i rzadkich gatunków grzybów,
– na największego, najładniejszego i najciekawszego grzyba znalezionego podczas warsztatów,
– ognisko z kiełbaskami i ciepła herbata.
Podczas grzybobrania wręczono nagrody za konkurs fotograficzny, zatytułowany „Krajobrazy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w obiektywie”.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji „Grzybobrania” w OEE w Szymbarku, a w szczególności Sebastianowi Nowakowskiemu z Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”, Agnieszce Kowalewskiej z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz Grażynie Sadowskiej i Marcinowi Węsiorze z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.