Dzikie zioła w kuchni i kosmetyce- warsztaty OEE w Szymbarku

Data: 07-06-2018

Pod koniec maja OEE w Szymbarku zorganizował w okolicznych szkołach Warsztaty z edukacji przyrodniczej „Dzikie zioła w kuchni i kosmetyce". Podczas warsztatów uczniowie mogli dowiedzieć się, że rośliny, które rosną w naszym najbliższym otoczeniu: w przydomowych ogródkach, przy ogrodzeniach, w otoczeniu szkoły, a które my często określamy jako chwasty, są w rzeczywistości wartościowymi ziołami, które możemy w różny sposób wykorzystać, z pożytkiem dla nas samych. 

Każdorazowo podczas warsztatów odbywał się krótki spacer w pobliżu szkoły, podczas którego uczestnicy mogli zobaczyć dziko rosnące rośliny, które stosowane są zarówno w medycynie ludowej jak i w kulinariach. Były wśród nich pokrzywy zwyczajne (Urtica dioica), babki zwyczajna i lancetowata (Plantago major i Plantago lanceolata), mięta (Metha), szczaw zwyczajny (Rumex acetosa) i wiele innych roślin, które  mogły dotknąć powąchać a nawet posmakować.

Największe zainteresowanie uczestników wzbudziła pokrzywa zwyczajna, którą większość uczestników uznawała za pospolity chwast, który bardzo niemiło się kojarzy, bo przecież parzy. Okazała się natomiast, że z pokrzywy można zrobić wyśmienitą herbatę, która zachwyca swoim aromatem. Chętni mogli skosztować wspomnianej herbaty, wszyscy mogli się dowiedzieć jakie właściwości zdrowotne ma pokrzywa. Surowcem leczniczym jest ziele, liście oraz korzenie pokrzywy. Liście zawierają w znacznej ilości flawonoidy, garbniki, karotenoidy, sole mineralne (wapń, fosfor, magnez, mangan, żelazo, potas i krzem), acetylocholinę, serotoninę, histaminę, fitosterole, śluzy, kwasy organiczne, a również witaminy (A, B2, C, E i K). Oczywiście ta cała litania rozmaitych substancji znajduje swoje odzwierciedlenie w szerokim zastosowaniu zdrowotnym. Pokrzywę stosuje się przy leczeniu cukrzyc, poprawia stan włosów skóry i paznokci, stosowana jest przy anemii ponieważ zwiększa ilość czerwonych krwinek, ma działanie antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybiczne. Pokrzywa oczyszcza również organizm z toksyn dzięki czemu po prostu czujemy się lepiej. Zalety pokrzywy są wręcz nieocenione. Dlatego warto poznać jej wszystkie właściwości, zwłaszcza soku z pokrzywy i nie kojarzyć jej tylko z rośliną, która powoduje bąble i swędzenie.

Gdy uczestnicy warsztatów dowiedzieli się o wszystkich właściwościach pokrzywy oraz o tym, że można ją dodawać do zup, makaronów i innych przekąsek stwierdzili jednogłośnie, że od dziś nie będą wyrywać tego „chwastu" aby wyrzucać, lecz po to aby dodawać do swojej codziennej diety.

Kolejnym zaskoczeniem dla większości była sosna zwyczajna (Pinus sylvestris), którą każdy znał z pobliskiego lasu, a nie wiedział iż jest rośliną bardzo pożądaną w naszej zimowej spiżarni i apteczce. Niektóre osoby wiedziały, że syrop z pędów sosny jest doskonały na przeziębienia, na bóle gardła kaszel czy też chrypkę. Dowiedziały się, że warto zbierać rośliny i robić z nich syropy,herbaty,napary itp. zamiast stosować farmaceutyczne specyfiki, które w małych ilościach również spotykamy wyciągi z roślin, jakkolwiek w owych farmaceutykach są one chemicznie przetworzone.

Na zakończenie zajęć każdy uczestnik zasiał w przyniesionej przez siebie doniczce recyklingowej (wykonanej z rolki po papierze toaletowym albo z kubeczka po jogurcie) nasiona roślin jadalnych i wspomagających naturalnie nasze organizmy. Łącznie w warsztatach udział wzięło prawie 200 uczniów ze szkół w Egiertowie, Somoninie i Gołubiu. Warsztaty odbyły się dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Poszukiwanie ziół na obejściu szkoły, fot. M. Drężek
Poszukiwanie ziół na obejściu szkoły, fot. M. Drężek
Poszukiwanie ziół na obejściu szkoły, fot. M. Drężek
Poszukiwanie ziół na obejściu szkoły, fot. M. Drężek
Sianie nasion roślin jadalnych w recyklingowych doniczkach, fot. M. Drężek
Sianie nasion roślin jadalnych w recyklingowych doniczkach, fot. M. Drężek
Przed degustacją herbaty pokrzywowej, fot. M. Drężek
Sprawdzanie właściwości ziół, fot. M. Drężek
Podczas robienia natrualnej zawieszki zapachowej do szafy, fot. M. Drężek
Przygotowanie do części terenowej warsztatów, fot. M. Drężek